• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Харчування дітей

НОВІ НОРМИ ТА ПОРЯДОК ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ В ЗАКЛАДАХ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Уряд затвердив нові норми та порядок організації харчування у закладах освіти (постанова КМУ від 24.03.2021 № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»).

Такі зміни прийняті, з метою: врегулювання організації харчування дітей з огляду на принципи здорового харчування, приведення енергетичної цінності раціону, структури харчування до Норм фізіологічних потреб населення в основних харчових речовинах і енергії. Що ж змінилося?

Всеукраїнський вебінар«Упровадження нових норм і Порядку організаціїхарчуваннявзакладахдошкільноїосвіти»

1.Визначеноспособи організації харчування

Спосіб 1.Заклад освіти, тобто працівники, що входять до штатного розпису закладу, самостійно готують та реалізовують готові страви.

Спосіб 2.Харчування організовує постачальник харчових продуктів та/або послуг з харчування — кейтеринг або аутсорсинг. Працівники їдальні (харчоблоку), буфету не входять до штатного розпису закладу.

У дитсадках кейтеринг можна застосувати, якщо немає харчоблоку. Як виняток, можна організувати кейтеринг на час проведення ремонтних робіт — реконструкції, капітального ремонту тощо харчоблоку закладу та ремонту чи придбання технологічного обладнання, що використовується на харчоблоці закладу.

2.Визначено режим харчування

Режим (кратність) харчування визначеноу пункті 16Порядку. Його можна організовувати:

· триразово — сніданок, обід та підвечірок або вечеря;

Режим (кратність) харчування залежить від режиму роботи закладу.

У державних (комунальних) ЗДО тривалість сніданку, другого сніданку, підвечірку і вечері повинна становити не менше ніж 20 хвилин, обіду — 25–30 хвилин.

Їжу необхідно видавати дітям у суворо визначений час з інтервалами у три-чотири години.

3. Окреслено вимоги до планування меню

· Щоб забезпечити різноманітність харчування, потрібно скластипримірне чотиритижневе сезонне меню.

· Включення окремих страв до щоденного раціону, калорійність окремих прийомів їжі, мінімальні вимоги до режиму (кратності) приймання в їжу овочів, фруктів, м’яса, риби, яєць, горіхів, бобових та інших продуктівповинні відповідати нормамхарчування.

· Дозволяється використовувати меню, рекомендоване МОЗ, без погодження з територіальним органом Держпродспоживслужби.

· Засновник державних і комунальних закладів освіти такожможе забезпечити розроблення меню для ЗДО.

· Примірне чотиритижневе сезонне меню можна використовувати після погодження з територіальним органом Держпродспоживслужби.

4. Розписано калорійність сніданку, обіду та вечері за віковими групами: 1-4 та4—6 (7) років .

Енергетична та поживна цінність їжі у закладі повинна відповідати загальним віковим потребам дітей згідно з нормами фізіологічних потреб в основних харчових речовинах та енергії, визначеними МОЗ.

Потрібно планувати частку калорійності їжі у загальних енергетичних потребах залежно від режиму (кратності) харчування в закладі.

Якщо дитина з’їсть лише сніданок, вона має становити 25–30% добової потреби, відповідна частка для обіду збільшується до 30–35%. Орієнтовну кількість калорій на сніданок, обід та вечерю, добову калорійність для різних вікових груп наведено вТабл. 2.

5. Передбаченокількість білків,жиріві вуглеводів, яка маєбутиу стравах.

М’ясо, риба, молоко та молочні продукти, яйця, бобові та горіхи є основними джерелами білку. Додатковим джерелом корисних білків є злакові продукти. Кількість білків для сніданку, обіду та вечері, а також добова потреба в білку для різних вікових груп наведеніу таблиці 2до норм харчування.

Загальну кількість жирів для сніданку, обіду та вечері для різних вікових груп наведено утаблиці 3 до норм харчування.

Діти повинні регулярно споживати харчові продукти та страви з вмістом вуглеводів. Пріоритетні продукти цієї групи — рослинні продукти з високим вмістом харчових волокон. Кількість вуглеводів для сніданку, обіду та вечері для різних вікових груп наведеноу таблиці 4до норм харчування.

6. Розрахованодобову потребуврідинідлядітей різних вікових груп.

Питна вода повинна бути постійно доступною у закладі освіти під час вживання їжі та у будь-який інший час. Директор закладу повинні забезпечити дітей чистою та безпечною питною водою, що відповідає вимогам, встановленим МОЗ.

Добову потребу в рідині для дітей різних вікових груп наведено у Табл. 3


АНТИСТРЕСОВЕ ХАРЧУВАННЯ.

Порадник для вихователів та батьків

Стрес стимулює вироблення в організмі гормону кортизону й адреналіну. Для цього витрачається значна кількість вітамінів і мінеральних речовин (вітаміни А, С, В, Е, кальцій, цинк, магній, глюкоза). Будь-яка здорова їжа допомагає протистояти стресу за рахунок зміцнення імунної системи і зниження артеріального тиску. Найбагатшим джерелом антистресових вітамінів є:
Апельсини.
Вітамін С сприяє зниженню рівня гормонів стресу і в той же час зміцнює імунну систему.
Шпинат.
При нервових перевантаженнях запаси магнію в організмі швидко виснажуються. Брак цього елементу може викликати головні болі і втому, тільки збільшуючи стрес. Якщо ви не любите шпинат, замініть його стравами з соєвих бобів, зелених овочів і трав, особливо салатом або морквою, помідорами, сочевицею, квасолею, горохом.
Фісташки.
У стані стресу під впливом гормону адреналіну підвищується артеріальний тиск і прискорюється ритм скорочень серця. Фісташки пом'якшують вплив гормонів стресу на організм.
Мигдаль.
Містить велику кількість вітамінів. Вітамін E зміцнює імунну систему, а вітаміни групи В підвищують опірність організму стресу.
Банани.
Калій та магній роблять банани чудовими м'язовими релаксантами, які допомагають заспокоїтися. Банани містять триптофан, що сприяє виділенню серотоніну в мозок, за рахунок чого ми і почуваємося краще.
Сирі овочі.
Хрусткі сирі овочі допомагають позбутися стресу суто механічним шляхом. Коли гризеш селеру або морквину, зціплені щелепи розслабляються, а значить, проходять головні болі, напруга.
Молоко.
Старий добрий засіб зняття стресу - склянка теплого молока перед сном. Кальцій допомагає зняти м'язовий спазм і знизити емоційну напругу.
Супи.
Суп заспокоює нерви, особливо якщо він не містить м'яса. Додайте побільше овочів, наприклад, помідорів, часнику, чебрецю, шпинату і зеленого перцю.
Яйця.
Насичені амінокислотами, найціннішою з яких є триптофан. Саме він дозволяє мозку розслабитися.
Зелений чай.
Чорний чай і каву під час стресу потрібно замінити чистою питною водою і корисним зеленим чаєм (він допомагає позбутися від почуття тривоги).
Принципи здорового харчування Харчуватися регулярно. Вживати їжу 5-6 разів на день з інтервалом 2-3 години. Контролювати об'єм порцій. Вживати їжу невеликими порціями - не більшими за розмір стиснутого кулака. Обовязково снідати. Не пропускати ранкового прийому їжі. Вранці обмін речовин швидший, тому їжа швидко перетравлюється і забезпечує організм енергією, яка ефективно витрачається впродовж дня. Збільшити вживання фруктів і овочів. Забезпечити організм вітамінами, мінеральними речовинами і клітковиною. Збільшити вживання молочних продуктів. Вживати достатню кількість молочних продуктів середньої і низької калорійності. Вживати достатню кількість води. Підтримувати водний баланс в організмі.

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ТА СВОЇХ БЛИЗЬКИХ. РАЗОМ МИ ПЕРЕМОЖЕМО!

Меню дитини: які продукти повинні обов’язково бути в дитячому раціоні?

Всі говорять про те, що дитині потрібно харчуватися правильно і здоровою їжею. Це необхідно для її повноцінного росту, розвитку, здоров'я і повноцінної роботи мозку. Але що має обов'язково входити в дитяче меню?
Пускати на самоплив харчування дитини ніяк не можна, адже завдяки правильно підібраним здоровим продуктам зростаючий організм дитини отримує всі необхідні для повноцінного функціонування і росту вітаміни, мікроелементи та корисні речовини. Щоб це процес не порушився, в дитячому раціоні обов'язково повинні бути:
· Злаки. В першу чергу це каші, які є відмінним джерелом вуглеводів, клітковини, мікроелементів і вітамінів. Пам'ятай, що протягом дня у раціоні дитини має бути хоча б один вид злаків. Не обов'язково напихати дитину однотипними кашами, адже можна експериментувати: додавати в каші молоко, фрукти і ягоди, горіхи, насіння, робити м'ясні підливи.
· Молоко і кисломолочні продукти. У них багато будівельного матеріалу для росту кісточок і м'язів дитини: кальцію і білка. Також це джерело вітамінів А, Е, групи В, мікроелементів. Обов'язково включайте у меню дитини йогурти, кефір, кисломолочний сир, тверді сири, сметану, вершки.
· М'ясо. У м'ясі міститься не тільки важливий білок, але й інші поживні речовини, потрібні для повноцінного функціонування органів і систем дитини: цинк, магній, залізо, вітаміни групи В. Дієтологи кажуть, що м'ясні страви повинні бути в дитячому меню не рідше 4-х разів на тиждень. Перевагу віддавайте вареному або запеченому м'ясу, приготованому на пару.
· Риба. Не забувайте також, що в харчуванні дитини повинні бути і рибні дні - не рідше 2-х разів на тиждень. У рибі є важливі для роботи мозку і серцево-судинної системи Омега-3 жирні кислоти, вітаміни А, Е і D, які дуже легко засвоюються.
· Фрукти, ягоди та овочі. Ці важливі джерела вітамінів, мікроелементів, клітковини і антиоксідантів повинні обов'язково бути в раціоні дитини щодня. Згідно з висновками вчених, для повноцінного росту і розвитку дитини, їх повинно бути не менше 500 г на день (тобто приблизно 5 порцій по 100 г).
· Квасоля, горох, сочевиця, горіхи, насіння. У цих продуктах багато рослинного білка, магнію, вітамінів групи В, які необхідні для нормального функціонування нервової системи.
· Яйця. Ці продукти необхідні для нормальної роботи нервової системи і головного мозку. У них багато білка, лецитину, вітамінів групи В і вітаміну D. Дитячі дієтологи кажуть, що яйця в меню дитини повинні бути не рідше 3-х разів на тиждень.
Кiлькiсть переглядiв: 674

Коментарi